آشنایی با ترکمترهای شاهینی، ساعتی، تقه ایی، کرنومتری، دیجیتال و جغجغه ای
آشنایی با ترکمترهای شاهینی، ساعتی، تقه ایی، کرنومتری، دیجیتال و جغجغه ای، ترکمتر ها نیز مانند سایر ابزارهای اندازه گیری دارای انواع مختلفی می باشند که به طور مختصر به توضیح هر یک از انواع آنان می پردازیم.

ترکمتر شاهینی

یکی از ساده ترین انواع ترکمتر است که بوسیله یک نشانگر بلند یا به اصطلاح شاهین که به انتهای آچار ترکمتر متصل شده و نوک آن موازی با نوک آچار ترکمتر روی یک صفحه ی درجه بندی شده به حرکت در میاید و میزان گشتاور یا تورک را نمایش می دهد. ترکمترهای شاهینی یکی از اولین و ساده ترین ترکمترهای موجود هستند که نسبت به انواع دیگر آن از دقت کمتری برخوردار است و البته نسبت به ترکمترهایی که روی دریل یا پیچ گوشتی های برقی یا شارژی نصب می شود بیشتر است.

ترکمتر ساعتی

ترکمتر های ساعتی نیز یکی دیگر از انواع ترکمتر است که مقدار گشتاور را روی یک صفحه ساعتی با عقربه نشان میدهند و به لحاظ دقت از ترکمتر های شاهینی دقیق تر هستند و در درایو ها و بازه های گشتاور گوناگونی وجود دارند.

ترکمتر تقه ایی

ترکمتر تقه ای نوعی دیگر از ترکمتر است که به دلیل صدای تقه ایی که پس از رسیدن به میزان گشتاور تنظیم شده از آن به گوش میرسد و به ترکمتر تقه ایی معروف شده. ترکمتر های تقه ایی پس از رسیدن به حداکثر مقدار گشتاور تنطیم شده با صدای تقه ی قابل تشخیص به اصطلاح رد کرده و گشتاور بیشتری را اعمال نمی کند. تنظیم گشتاور در این ترکمترها کمی مشکل تر از انواع دیگر است و تقریبا به صورت ورنیه تنطیم می شود ولی دقت به نسبت خوبی دارند و برای کلیه کارهای عمومی کاملا مناسب هستند.

ترکمتر کرنومتری

ترکمترهای کرنومتری یکی از بهترین انواع ترکمتر به لحاظ راحتی استفاده هستند که با فشار دادن انتهای دسته ترکمتر و چرخاندن آن میتوان براحتی میزان گشتاور را روی آن تنظیم کرد. ترکمتر های کرنومتری نیز در بازه های متفاوتی وجود دارند که بسته به نیاز و مقدار گشتاور مورد نیاز بازه ی گشتاور مناسب را میتوانید براحتی انتخاب نمایید.

ترکمتر دیجیتال

نمایش ترکمتر دیجیتال همانطور که از نام آن مشخص است به صورت نمایشگر دیجینتالی بوده و از پرطرفدارترین نوع ترکمتر است که حتی تنطیم آن نیز بوسیله دکمه و از طریق اعداد روی نمایشگر امکان پذیر است و منبع تغذیه آن باتری است که براحتی در دسترس می باشد.
در بین ترکمتر های دیجیتال، آداپتورهای ترکمتر دیجیتال نیز وجود دارند که فقط یک قسمت محاسبه گر میزان گشتاور درآن وجود دارد و دیگر قسمت ها مانند دسته و میله در آن حذف شده و میتوان ان را روی هر دسته بکس ، دسته بکس کشویی ، رابط بکس و دسته جغجغه نصب کرد و کار ترکمتر را انجام داد. منبع تغدیه این آداپتور ها نیز باتری بوده و از طریق نمایشگر می توان میزان گشتاور را مشاهده کرد و گشتاور را تنظیم کرد.

ترکمتر جغجغه ایی

ترکمتر جغجغه به لحاظ ظاهری کاملا شیبه به آچار بکس جغجغه است و مکانیزیم کاری آن و صدای کار کردن آن نیز مانند دسته جغجغه است که یکی دیگر از انواع پرفروش و پر طرفدار آچار ترکمتر است
کلیه ترکمترهایی که در بالا به آنها اشاره شد تماما جزء ترکمتر های دستی بودند که به عنوان آچار ترکمتر نیز از آنها نام برده می شود و مانند آچار های دستی دیگر از آنها استفاده می کنند. در ادامه به معرفی سه نوع مکانیزم دیگر ترکمتر خواهیم پرداخت که متفاوت از این اچار ترکمتر های دستی هستند.