آشنایی با ترکمترهای بادی، هیدرولیک و برقی یا شارژی

آشنایی با ترکمترهای بادی، هیدرولیک و برقی یا شارژی، در این مقاله قصد داریم به بررسی ترکمترهای بادی، هیدرولیک و برقی یا شارژی بپردازیم. با ما همراه باشید.

ترکمتر بادی

ترکمتر بادی نیز یکی از انواع ترکمتر است که به وسیله باد یا هوای فشرده تولید شده توسط پمپ باد یا کمپرسور باد راه اندازی شده و در واقع منبع تغذیه آن باد و هوای فشرده است. ترکمتر بادی کاری شبیه به بکس بادی انجام می دهد با این تفاوت که ترکمتر بادی قابلیت تنظیم میزان گشتاور را دارد و می توان گشتاور مورد نیاز را در آن تنظیم کرد و کار بستن پیچ و مهره ها را با تورک مشخص انجام داد؛ قابل ذکر است در برخی مدلهای بکس بادی ها نیز قابلیت تنظیم گشتاور وجود دارد ولی صرفا برای محدود کردن گشتاور که برای بستن پیچ های ضعیف تر فشار زیاد از حد وارد نشود و به هیچ عنوان قابلیت تنطیم گشتاور دقیق را ندارند. در حالی که ترکمتر بادی علاوه بر توانایی باز و بسته کردن پیچ و مهره قابلیت تنظیم دقیق گشتاور را دارد.
غالبا ترکمتر های بادی در مواردی استفاده می شوند که تورک یا گشتاور مورد نیاز به قدری زیاد است که خارج از محدوده توان ترکمتر های دستی است. به عنوان مثال در صنایعی مانند کشتی سازی، صنایع فولاد، صنایع پتروشیمی و ... که پیچ و مهرهای با سایز بسیار بالا و گشتاورهای بسیار بالا استفاده می شوند و البته نیاز به محاسبه و تنظیم گشتاور دقیق می باشد از ترکمتر بادی استفاده میکنند که توان آنها بسیار بالا بوده و حتی می توانند تا 80 هزار نیوتن متر گشتاور را نیز تحمل کنند در حالی که ترکمتر های دستی حداکثر تا حدود 3 هزار نیوتن متر گشتار را یا کمی بیش از این مقدار را تحمل می کنند.

ترکمتر هیدرولیک

ترکمتر هیدرولیکی نیز مانند ترکمتر های بادی برای استفاده در صنایع سنگین و مواردی که از پیچ و مهره های با گشتاور بالا استفاده میکنند بکار گرفته می شود و حتی از ترکمتر های بادی نیز قدرتمند تر و توان تنطیم گشتاور های بیشتری را نیز دارند. استفاده از ترکمترهای هیدرولیکی می تواند در مکان هایی که باد و هوای فشرده برای راه اندازی ترکمتر بادی وجود ندارد ساده تر بوده و از انعطاف بیشتری برخوردار است.

ترکمتر برقی یا شارژی

ترکمتر های برقی و شارژی نیز مانند انواع دیگر آن کار تنطیم گشتاور برای باز و بسته کردن پیچ را انجام می دهند و نمونه بسیار معمول انواع ترکمتر شارژی ترکمتر هایی است که بر روی دریل شارژی یا پیچ گوشتی شارژی قرار دارند. حتما توجه کردید که روی گلویی دریل شارژی و پشت سه نظام آنها یک حلقه تنطیم شونده با تعدادی عدد قرار گرفته که این حلقه دقیقا همان ترکمتر دریل شارژی است که با تنظیم آن روی اعدادی که نوشته شده است می توانید میزان گشتاور را تنظیم نمایید و هرچقدر عدد بیشتری را انتخاب نمایید می توانید گشتاور بیشتری را تنظیم کنید و با گشتاور بیشتری پیچ و مهره را ببندید.