انواع ابزار شارژی

ابزارهای شارژی یک نوع وسیله خاص هستند که چند دهه پیش وارد بازار شدند. ابزار شارژی به نسبت بقیه ابزار آلات دیرتر روانه بازار شده‌اند. پایه استفاده این ابزار آلات همانند ابزار آلات برقی ،برق می باشد با این تفاوت که نیازی نیست مادام به برق متصل باشند و مزیت این دستگاه بی سیم بودن آن است .

انواع ابزار شارژی

انواع ابزار شارژی

ابزارهای شارژی انواع مختلف و محدودی دارند. البته این ابزار آلات در برندهای مختلف تولید می‌شوند. از جمله ابزار آلات شارژی می‌توان به دریل، پیچ گوشتی، فرز، اره، قیچی، رنده، ویبراتور، آچار بکس، چراغ قوه و… اشاره کرد. لازم به ذکر است تمامی ابزار آلات به صورت شارژی موجود نیستند و تنها برخی از ابزارها به صورت شارژی هستند.

کارایی ابزار شارژی

ابزار شارژی در صنایع ، باغبانی ، ساخت و سازها ، کاراهای خانگی ، برش ، شکل دهی ، سنگ زنی ،  پولیش کاری ، حفاری و… کاربرد دارند. یکی از مزایای این دستگاه‌ ها که اصلی‌ترین مزایا آن است قابل حمل بودن آن است. فایده بعدی آن کار کردن بدون نیاز به سیم کابل است. درست است که باتری این وسیله قیمت زیادی دارد اما در اکثر مواقع بدون کابل بودن آن به باعث میشود از  قیمت باتری چشم پوشی شود.

مزایای ابزار شارژی

ابزارهای شارژی علی رغم قیمت نسبتا بالا کارایی زیادی دارند.

قابل حمل بودن

اندازه کوچک

طراحی متنوع

عدم نیاز به اتصال مستقیم به برق

عدم محدودیت جابه جایی در مکان

سرعت بالا

قابل حمل بودن

این ویژگی مهم‌ترین ویژگی ابزارهای شارژی محسوب می‌شود. قابل حمل بودن سبب می‌شود ابزار محدود به زمان و مکان نباشند.

اندازه‌ی کوچک

این نوع ابزار شارژی اغلب کوچک‌ اند. اندازه کوچک به دلیل حمل راحت و همچنین باتری‌های مناسب است.

عدم نیاز به اتصال مستقیم به برق

درست است که این وسائل را باید با شارژ زدن و شارژ شدن استفاده کرد اما برای کارایی بیشتر می‌توانید از باتری استفاده کنید. باتری برای زمان‌هایی کاربرد دارد که وسیله شارژ ندارد و دسترسی به برق نیز نداریم

عدم محدودیت جابه‌جایی در مکان

این فایده به ویژه در زمان‌هایی کاربرد دارد که به طور مثال برای سقف دیگر نیست نگران رسیدن دستگاه به سقف و سیم باشیم.

سرعت بالا

برای کارهای سریع این ابزار شارژی فوق‌العاده سریع عمل می‌کند و نیاز به پریز ندارد.

طراحی متنوع

این ابزار شارژی در اندازه‌های متنوع تولید می‌شود و مناسب تمام پیچ‌ها و تمام وسایل است.

دریل شارژی

دریل برای انواع سوراخ کاری در دیوار ، چوب ، فلز و … با جنس‌ های مختلف استفاده می‌شود ، البته برای هر آلیاژی باید از مته مناسب استفاده شود . دریل یکی از اصلی‌ترین وسایل موجود در کارگاه‌ها و حتی درون جعبه ابزار هستند ، با اینکه هزینه خرید آنها عموما از دریل برقی بیشتر است.

پیچ گوشتی شارژی

این ابزار شارژی همانند مدل دستی آن کارایی در باز و بسته کردن پیچ‌ها دارد.باز و بسته کردن پیچ با پیچ گوشتی دستی بسیار وقت گیر است. این وسیله برای راحتی و صرفه جویی در وقت تولید شده است. شکل ظاهری پیچ گوشتی‌های شارژی متفاوت با پیچ گوشتی‌های معمولی است. پیچ گوشتی شارژی به دونوع الکتریکی و ضربه‌ای تقسیم می‌شود. تفاوت در نوع این ابزار شارژی به دلیل عملکرد متفاوت است.

پیچ گوشتی شارژی الکتریکی

برای کارهای سبک این مدل پیچ گوشتی مناسب است. اندازه کوچک این دستگاه باعث حمل آسان می‌شود. همچنین این دستگاه جاسازی راحت و آسانی دارد.

پیچ گوشتی شارژی ضربه ای

این پیچ گوشتی برای فعالیت‌های سنگین و طولانی استفاده می‌شود. نحوه عمل کرد این پیچ گوشتی به این صورت است که یک نیروی اضافی اعمال می‌کند که می‌توان آن‌ را به مته چکشی تشبیه کرد. این پیچ گوشتی سبب می‌شود تا پیچ‌ها به راحتی و سریع وارد جنس های سخت بشوند.

محبوبیت پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی نسبت به پیچ گوشتی برقی استفاده بیشتری دارد.انرژی  این دستگاه با باتری تامین می‌شود. هر چه باتری قوی‌تر باشد و ظرفیت باتری بیشتر باشد، این دستگاه قدرت بیشتری دارد. باتری لیتیم یون برای این دستگاه شارژی مناسب است. وزن پیچ گوشتی شارژی به نسبت کارایی سبک است. اما قدرت این وسیله به باتری آن بستگی دارد.