رده لوله مانیسمان چگونه تعیین می شود؟
رده لوله مانیسمان چگونه تعیین می شود؟

لوله مانیسمان  که با نام لوله بدن درز نیز شناخته می شود، لوله ای است که با انجام فرآیندهایی روی شمش فولاد ساخته می شود. لوله بدون درز همان طور که از اسمش پیداست، هیچ جای درز یا خط جوشی ندارد و همین امر سبب شده تا دارای مقاومت بالایی باشد. لازم به ذکر است که این لوله ها در صنایعی مانند پتروشیمی، نفت، گاز و انتقال سیالاتی مثل مواد شیمیایی، آب و … کاربرد دارند. یکی از مواردی که باعث اهمیت لوله های بدون درز در صنعت شده، رده لوله مانیسمان است زیرا هر رده دارای ویژگی های منحصر به فردی است که کاربرد هر یک نیز تفاوت خاصی دارد.

رده لوله مانیسمان چگونه تعیین می شود؟

رده لوله مانیسمان چگونه تعیین می شود؟

پارامتر رده لوله مانیسمان همان مقدار اسکجول  است که با یک عدد نشان داده می ‌شود و در واقع یک‌ اصطلاح در صنعت آهن است که برای بیان ضخامت این لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان دیگر می توان گفت که رده در  لوله مانیسمان یک روش برای اندازه‌ گیری با توجه به استاندارد تعریف شده ای است.

به دلیل این که کاربرد اصلی لوله بدون درز انتقال سیالات در صنایع حساس است، اندازه ضخامت آن نقش مهمی را هنگام انتخاب لوله ایفا می ‎کند زیرا اگر قرار است لوله در تماس با سیالاتی فشار بالا باشد، باید ضخامت و استحکام بالایی نیز داشته باشد. پس این ضخامت ها را در قالب رده لوله تعریف کرده اند. در صنعت آهن برای هر یک از تولیدات بر اساس ویژگی های آن محصول تولید شده واحدی تعیین می شود برای مثال رده، نمره، سازو ....

دلیل تعریف رده برای لوله مانیسمان نیز این بود که چون به مرور زمان لوله هایی با فولاد آلیاژی ساخته شدند، این جداول، کاربردشان را از دست دادند و به جایگزین نیاز پیدا کردند. در حال حاضر می توانیم با استفاده از رده بندی ها، به صورت سریع تر و راحت تری لوله‌ مورد نظرمان را برای نیاز خاص هر سیستم گزینش کنیم. در کا واحد گذاری ها یک ترفند برای فروش است که کمک شایانی به این صنعت می کند.

معنای رده لوله مانیسمان

رده لوله مانیسمان به ضخامت دیواره لوله اشاره دارد و شماره آن نیز توسط استانداردی  تعیین شده است. طبق این رده بندی، هر عدد نشان دهنده اندازه‎ های مختلف ضخامت در لوله‌ مانیسمان با یک قطر ثابت هستند.‎ یکی از مهم ترین نکاتی که باید در مورد رده لوله مانیسمان ذکر کنیم، تفاوت یک رده در سایزهای مختلف است یعنی به طور مثال در یک لوله بدون درز رده ... ، ضخامت لوله متغیر و به اندازه قطر خارجی لوله وابسته است. هر چه عدد رده لوله بیشتر باشد، ضخامت آن هم بیشتر خواهد بود یعنی برای ساخت رده های بالاتر لوله مانیسمان، به ضخامت بیشتری نیاز داریم. اما ضخامت لوله با قطر داخلی آن رابطه ی عکس دارد به این معنی که کاهش ضخامت لوله سبب افزایش قطر داخلی می شود ولی قطر خارجی ثابت باقی می ماند.

رده‌ های لوله مانیسمان عبارت اند از: ۱۰، ۲۰،۳۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ که در میان تمام این رده ها، 40 و 80 دارای کاربرد بیشتری هستند که در ادامه آنها را به طور خلاصه معرفی خواهیم کرد.