no-img
پاور پلن

سیستم موتور خانه هوشمند چیست؟


پاور پلن

ادامه مطلب

JPG
سیستم موتور خانه هوشمند چیست؟
امتیاز 5.00 ( 4 رای )
jpg
آبان ۲۷, ۱۳۹۵

سیستم موتور خانه هوشمند چیست؟


 2016-11-17_184212

شرکت دانش بنیان به ساز انرژی

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، سامانه ای است که از طریق آن تجهیزات داخل موتورخانه متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان به کارگرفته می شوند، تشخیص این نیاز از طریق سنسورهای داخل موتورخانه و خارج ساختمان و با توجه به شرایط محیطی توسط سیستم هوشمند انجام می پذیرد، این امر باعث می گردد تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت موتورخانه میزان استهلاک تجهیزات کاهش یافته و آسایش حرارتی داخل ساختمان در حد استاندارد خود تنظیم گردد.

در حال حاضر جهت تنظیم دمای آب مورد نیاز گرمایشی و مصرفی ساختمان در موتورخانه از ترموستات‌های معمولی استفاده می‌شود که توسط متصدی موتورخانه بر روی دمای ثابت تنظیم می گردد و بر اساس نقطه تنظیم شده نسبت به خاموش و روشن کردن مشعل‌ها اقدام می شود، از معایب اصلی این ترموستات‌ها عدم واکنش در مقابل تغییرات دمای هوای خارج ساختمان و همچنین وضعیت عملکردی در ساعات مختلف شبانه روز می‌باشد. به همین خاطر در صورت افزایش یا کاهش دمای هوای محیط خارج ساختمان موتورخانه با دمای ثابت کار می‌کند که موجب ایجاد گرمای بیشتر یا کمتر از حد مورد نیاز ساختمان می‌شود که عملاً بدون استفاده به هدر می‌رود. همچنین در ساختمان‌های اداری در هنگام شب یا ساعات غیر اداری نیز موتورخانه به فعالیت خود و تولید گرمای بدون استفاده ادامه می‌دهد. جهت رفع این مشکل، استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند موتورخانه با قابلیت برنامه‌ریزی ساعتی و هفتگی و همچنین مجهز به حسگر دمای محیط، توصیه می‌گردد.

این سیستم که دارای چند حسگر دما در داخل موتورخانه و یک حسگر دما در محیط خارج ساختمان می باشد، با اندازه‌گیری دمای محیط خارج ساختمان، دمای آب گرم مورد نیاز را (با خاموش یا روشن کردن مشعل‌ها) به نحوی تنظیم می‌کند که آب گرم مورد نیاز بر اساس شرایط موجود ساختمان تامین شود. در حقیقت با این روش، انرژی گرمایی متناسب با نیاز ساختمان تولید و از هدر رفت گرمای اضافی جلوگیری می‌گردد.

به همین خاطر استفاده از سیستم هوشمند موتورخانه ضمن کاهش استهلاک تجهیزات موجب می گردد تا مصرف گاز (بر حسب متر مکعب) در ساختمان های مسکونی حدود ۱۵درصد و در ساختمان های غیر مسکونی حدود ۴۵ درصد کاهش یابد، از آنجاییکه مبالغ قبوض گاز به صورت پلکانی محاسبه می شود، لذا مبالغ صرفه جویی ریالی در ساختمان های مسکونی حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

صرفه جویی مصرف انرژی حاصل از عملکرد سیستم هوشمند موتورخانه به چه شکلی حاصل می گردد ؟

۱- کنترل هوشمند آبگرم چرخشی داخل ساختمان (رادیاتورها، فن کویل ها و …) بر اساس نیاز ساختمان

۲- کنترل و تأمین آبگرم بهداشتی بر اساس میزان مصرف و پرت انرژی

۳- کنترل کارکرد موتورخانه بر اساس زمان کاربری و استفاده از ساختمان در ساختمان هایی که بصورت پاره وقت مورد استفاده قرار می گیرند


 

لوازم و قطعات جانبی:

2016-11-17_184321


دیگر قطعات :

2016-11-17_184414 2016-11-17_184431 2016-11-17_184445


 

نمونه محل نصب :

2016-11-17_185721


محل نصب سنسور در نقشه:

2016-11-17_185737


سیستم خدمات پشتیبانی و کنترل از راه دور :

2016-11-17_185753

در اکثر موارد به دلیل آگاه نبودن مصرف کننده با نحوه عملکرد تأسیسات ساختمان و یا عدم آگاهی جهت کار با سامانه هوشمند موتورخانه کاربر قادر به انجام تنظیمات صحیح برای دستگاه نمی باشد لذا جهت مرتفع ساختن این مشکل سیستم ارتباط از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد. از طریق این سیستم کافیست مشترک دستگاه کنترل آنلاین را به شبکه اینترنت (کابل LAN یا Wifi) و یا شبکه Ethernet متصل و یا در صورت عدم دسترسی به شبکه اینترنت دستگاه را به یک عدد سیم کارت تلفن همراه تجهیز کرده که پس از آن متخصصین شرکت قادر می باشند تا از طریق رایانه و شبکه اینترنت به دستگاه مربوطه متصل شده و پس از بررسی اطلاعات ذخیره شده موتورخانه در دستگاه و مشاهده گراف های سنسورهای حرارتی و گراف های مربوط به زمان کارکرد تجهیزات نسبت به انجام تنظیمات صحیح اقدام و یا در صورت وجود مشکلات مکانیکی در داخل موتورخانه نسبت به راهنمایی مشترک اقدام نمایند.

با استفاده از این روش می توان خدمات پس از فروش این سیستم ها در را هر زمان از شبانه روز به صورت لحظه ای و بدون اتلاف انجام داد.


 

پرسش های احتمای در زمینه این محصول هوشمند:

سیستم هوشمند موتورخانه قابلیت کنترل چه نوع تأسیساتی را دارد ؟

سیستم هوشمند قابلیت کنترل تجهیزات مستقر در موتورخانه حرارت مرکزی مانند مشعل های مربوط به دیگ آبگرم و پمپ های سیرکولاسیون رادیاتور (فن کویل)، منابع آبگرم بهداشتی و برگشت آبگرم مصرفی را دارد.

آیا سیستم هوشمند قابلیت نصب در موتورخانه ساختمان های قدیمی را داشته و یا برای نصب نیاز به تخریب ساختمان یا موتورخانه می باشد ؟

با توجه به اینکه نصب سنسورهای داخل موتورخانه بر روی لوله انجام شده و سنسورهای خارج و داخل ساختمان نیز به صورت بی سیم می باشد لذا هیچگونه نیازی به تخریب نبوده و با توجه به اینکه نصب سیستم هیچگونه تخریب و یا تغییری در قسمت فیزیکی موتورخانه ایجاد نمی کند و تنها در مدار برق تجهیزات موتورخانه نصب می شود به همین خاطر قابلیت نصب سیستم هوشمند در موتورخانه های قدیمی نیز وجود دارد.

آیا تعداد واحد های ساختمان در نوع دستگاه تأثیری دارد ؟

با توجه به اینکه سیستم هوشمند در موتورخانه مرکزی ساختمان نصب می شود و طراحی سیستم به نحوی انجام گرفته که سیستم هوشمند در تمامی موتورخانه های حرارت مرکزی قابل نصب می باشد لذا تعداد واحد های یک ساختمان هیچ تأثیری در نوع دستگاه نداشته و به ازای هر موتورخانه می بایستی از یک دستگاه استفاده نمود، البته باید به این نکته توجه داشت که شرکت به ساز انرژی سیستم هوشمند موتورخانه خود را به نحوی تولید کرده تا برای موتورخانه های بسیار بزرگ بتوان با اضافه کردن ماژول هایی کلیه تجهیزات مورد نیاز موتورخانه را تحت کنترل دستگاه قرار داد.

سیستم هوشمند موتورخانه در چه نوع ساختمان هایی قابل استفاده است ؟

سیستم هوشمند در ساختمان هایی که دارای موتورخانه مرکزی (سیستم حرارت مرکزی) می باشند قابلیت نصب را دارد.

مدت زمان نصب سیستم هوشمند موتورخانه در یک موتورخانه چه میزان می باشد ؟

بطور معمول نصب سیستم هوشمند حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان نیاز دارد.

نحوه خدمات پس از فروش شرکت به چه صورتی است؟ آیا سیستم هوشمند نیاز به سرویس های دوره ای که باعث افزایش هزینه می گردد دارد ؟

با توجه به اینکه سیستم هوشمند تولیدی توسط این شرکت قابلیت کنترل و مانیتورینگ از راه دور را دارد لذا در صورت بروز هر گونه مشکل در موتورخانه کافیست کاربر با واحد خدمات پشتیبانی تماس گرفته سپس کارشناسان خدمات پس از فروش شرکت با دستگاه ارتباط برقرار کرده و ضمن بازیابی اطلاعات دوره های گذشته موتورخانه بروز مشکل را تشخیص و سپس تنظیمات مورد نیاز را انجام و یا در صورت وجود مشکل در موتورخانه آن را به اطلاع کاربر می رسانند.

بدیهی است که ارائه خدمات پشتیبانی توسط واحد خدمات پشتیبانی برای تجهیزات نصب شده در هر نقطه از دنیا امکان پذیر می باشد.

تفاوت استفاده از سیستم موتورخانه هوشمند و سایر روش های موجود در صرفه جویی مصرف انرژی در چیست ؟

  • دوره موثر بهینه سازی در ۱۲ ماه سال

  • مدت زمان مناسب جهت نصب و راه اندازی (قابلیت اجرا در هر زمان)

  • تثبیت دمای آسایش

  • کنترل دقیق دمای آبگرم بهداشتی

  • تشخیص هوشمند وضعیت تابستانی و زمستانی

  • مستقل بودن هزینه اولیه از مساخت بنای ساختمان

  • و …

چه عواملی باعث افزایش و یا کاهش میزان درصد صرفه جویی در ساختمان های مختلف می شود ؟

الگوی مصرف مناسب آبگرم بهداشتی، عدم وجود رسوب در منابع آبگرم مصرفی و لوله ها و رادیاتورها (فن کویل ها)، میزان ساعت های خاموشی تعریف شده در ساختمان های غیر مسکونی، تعریف مناسب و دقیق پارامترهای دستگاه متناسب با شرایط ساختمان، عدم استفاده از وسائل گرمازای دیگر مانند شومینه، تنظیم مناسب درجه ترموستات مکانیکی سابق (موجود بر روی دیگ) طبق دستورالعمل شرکت و …

چه عواملی باعث افزایش و یا کاهش میزان درصد صرفه جویی در ساختمان های مختلف می شود ؟

الگوی مصرف مناسب آبگرم بهداشتی، عدم وجود رسوب در منابع آبگرم مصرفی و لوله ها و رادیاتورها (فن کویل ها)، میزان ساعت های خاموشی تعریف شده در ساختمان های غیر مسکونی، تعریف مناسب و دقیق پارامترهای دستگاه متناسب با شرایط ساختمان، عدم استفاده از وسائل گرمازای دیگر مانند شومینه، تنظیم مناسب درجه ترموستات مکانیکی سابق (موجود بر روی دیگ) طبق دستورالعمل شرکت و …

آیا پس از نصب سیستم هوشمند در ساختمان های اداری که در مدت شب موتورخانه آنها بطور اتوماتیک خاموش می شود ممکن است مشکل دمای هوا در ابتدای روز آینده وجود داشته باشد ؟

با توجه به اینکه سیستم درجه حرارت هوای بیرون ساختمان را اندازه گیری می نماید به صورت خودکار تشخیص می دهد که چند ساعت زودتر از شروع کار ساختمان بایستی موتورخانه را راه اندازی نماید تا با ورود ساکنین در روز بعد مشکلی در درجه هوای محیط وجود نداشته باشد.

آیا نوع سوخت مشعل در نوع سیستم موتورخانه هوشمند تأثیری دارد ؟

خیر

آیا پس از قطع و وصل برق و هنگام راه اندازی مجدد موتورخانه ممکن است کلیه تجهیزات با هم روشن شوند ؟

سیستم بطور خودکار پس از قطع و وصل برق تجهیزات را با فواصل زمانی مشخص از یکدیگر وارد مدار کرده تا تجهیزات به یکباره روشن نشده و موجب صدمه دیدن تجهیزات برقی شود و یا دیگر نیازی نیست پس از قطع و وصل برق متصدی موتورخانه جهت روشن کردن مجدد تجهیزات به موتورخانه مراجعه نماید.

در صورت خراب شدن تجهیزات موتورخانه و مراجعه تعمیرکار جهت سرویس به چه ترتیبی باید عمل کرد ؟

یک دکمه بر روی دستگاه تعبیه شده که پس از فشردن آن و دادن رمز عبور سیستم به مدت ۴۸ ساعت موتورخانه را به حالت سابق درآورده تا تعمیرات لازم بر روی تجهیزات صورت پذیرد.


امکانات و ویژگی های خاص:

کنترل بسیار دقیق درجه آبگرم بهداشتی جهت جلوگیری از افت دما بخصوص در زمان های پیک مصرف

اتصال سنسورهای دمای داخل موتورخانه از طریق یک کابل ۳ رشته (بدون نیاز به سیم کشی مجزا) و قابلیت نصب سنسور دمای بی سیم مخصوص خارج ساختمان

دارای پورت USB جهت اتصال به FLASH MEMORY

عملکرد منحصر بفرد در تعیین درجه لحظه ای آبگرم (دیگ) متناسب با نیاز ساختمان (نمودار حرارتی یکتا بازای هر ساختمان)

دارای حافظه مادام العمر جهت ذخیره عملکرد سیستم هوشمند و ارائه گراف ها و نمودار های قابل تحلیل (ذخیره دماها، زمان روشن و خاموش تجهیزات، گزارشات خرابی و …)

دارای پورت LAN با قابلیت اتصال به INTERNET و ETHERNET تحت پروتکل TCP-IP با قابلیت کنترل و مانیتورینگ از راه دور


منبع: http://behsazenergy.ir
جهت خرید محصول به آدرس فوق مراجعه نمایید.موضوعات :
مطالب آموزشی

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *