no-img
پاور پلن

مهندس برق بیکار


پاور پلن

ادامه مطلب

TXT
مهندس برق بیکار
امتیاز 4.80 ( 5 رای )
txt
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

مهندس برق بیکار


اشتغال در صنعت برق،

از بیکاری برقی ها تا محور اشتغال صنایع شدن

 

وضعیت اشتغال در صنعت برق به دلیل رکود حاکم بر آن شرایط خوبی ندارد.سالانه حدود ۱۰ درصد فارغ التحصیلان برق قدرت جذب صنعت برق می شوند. ۷ درصد کل اشتغال صنایع مختلف را صنعت برق تشکیل می دهد. صنعت برق در صورت پویایی، پتانسیل ایجاد صد هزار شغل در سال را دارد.

 

رشته برق در ایران سرشار از دانشمندان و پژوهشگران بنامی است که اغلب دارای سوابق علمی و پژوهشی قابل توجهی هستند. مهندسی برق جزو اولین انتخاب داوطلبان کنکور بوده و بر همین اساس می توان گفت استعدادهای برتر ایران این رشته را برای ادامه تحصیل برگزیده اند.

کیفیت بالای فارغ التحصیلان برق باعث شد تا این رشته در صدر فرار مغزهای ایران نیز قرار بگیرد و عدم اشتغال مناسب در ایران آنها را روانه کشورهای دیگری نماید. دانشمندان ایرانی فعال در کشورهای دنیا که جایگاه های رفیع علمی و حتی اجرائی را بدست آورده اند قابل توجه است.

اما در ایران با سیاست درهای باز دانشگاه و پذیرش چند برابری و بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم برای اموزش باعث شد تا کیفیت مهندسی برق و در پی آن بازار اشتغال و درآمد مهندسان این رشته روز به روز کاهش یابد و به جایی برسد که هم اکنون یک فارغ التحصیل برق  دانشگاه های دولتی ایران که می توانست به راحتی هم اکنون در اتاق عمل به عنوان یک جراح متخصص با درآمدهای چند ده میلیونی و حتی صد میلیونی مشغول باشد حاضر به دریافت حقوق به اندازه یک کارگر ساده باشد و برای بیگاری در ایران هم در پی کار و استخدام باشد.

با نگاهی به ترافیک ثبت نام در آزمون های استخدامی وزارت نیرو به راحتی می توان فهمید که حقوق ماهی ۲-۳ میلیون تومان شرکت های دولتی اینقدر جذاب است که برای آن سر و دست می شکنند. این درحالی است که یک دستفروش و یا یک راننده تاکسی همین مقدار و حتی بیشتر درآمد دارد.

در سال تولید و اشتغال باید به اشتغال در صنعت برق بیش از پیش توجه کرد. انباشت فارغ التحصیلان برق در سال های گذشته موجب شده تا بکارگیری آنها با کمترین حقوق و دستمزد انجام شود و این برای قشری که خود را استعدادهای برتر در زمان تحصیل و دانشگاه معرفی کرده است بی عدالتی است.

وزارت نیرو و دست اندرکاران صنعت برق باید با تعامل و حتی فشار بر نهادهای تصمیم گیر در وزارت علوم  پذیرش دانشجویان برق به ویژه قدرت را کم کرده و نگذارند بیش از این دانشجویان بی کیفیت از برخی از انواع دانشگاه ها فارغ التحصیل شوند.

صنعت برق هرچقدر هم که ظرفیت توسعه داشته باشد نمی تواند جوابگوی این میزان فارغ التحصیل باشد. فارغ التحصیلانی که در برخی از دانشگاه ها با حداقل کیفیت آموزشی و شرایط تحصیلی نامناسب خارج شده و به معضلی برای باسوادان این رشته تبدیل شده اند.

در سال گذشته سه سری آگهی استخدامی برای مهندسان برق داشتیم و با بیش از ۵۰ مهندس برق مصاحبه کردیم. بیش از ۷۰ درصد آنها حتی نمی توانستند مفاهیم اولیه برقی را بیان کنند چه رصد به تخصص های دیگر.

در  دومین “میزگرد چالشهای مهندسی برق-گرایش قدرت”  که با حضور نخبگان صنعت برق و دانشگاه در پژوهشگاه نیرو برگزار شد دکتر حقی فام از چالش فارغ التحصیلان بی کیفیت در صنعت برق این چنین پرده برداشت:

حضور مهندسان برق ضعیف و بی کیفیت در موقعیت های شغلی که تحت شرایط خاصی ایجادشده است باعث شده تا این افراد در مناصب تصمیم گیر حضور داشته و حتی راه را بر مهندسان با سواد و متخصص ببندند و با سفارش دوستان و هم دانشگاهیان خود را تقویت کنند.

اشتغال و استخدام دولتی انقدر ناچیز بوده که عملا نمی توان به آن دل بست. در سال کمتر از یک درصد مهندسان برق از این طریق جذب صنعت برق می شوند. حتی با احتساب شرکت های پیمانکار فعال در صنعت این میزان استخدام به زحمت به ده درصد کل فارغ التحصیلان برق می رسد و هیچ برنامه مشخصی برای بقیه فارغ التحصیلان وجود ندارد.

وضعیت اشتغال در صنعت برق به دلیل رکود حاکم بر آن شرایط خوبی ندارد و وقتی این صنعت با نیمی از توان خود در حال فعالیت است قاعدتا توان استخدام و بکار گیری نیروهای جدید ندارد.

صنعت برق صنعتی هزینه بر و نیازمند منابع مالی قابل توجه برای راه اندازی مشاغل تازه است. کسب و کارهای برقی معمولا زیرساخت های خاص خود را نیاز داشته و به اعتبارات بالایی نیاز دارد. بجز بخش تاسیسات خانگی و فشار ضعیف در حوزه تولید و انتقال عملا سرمایه گذاری قابل توجهی نیاز دارد.

در بخش توزیع و فشار ضعیف هم در شرایط رکود، کشش بالایی برای راه اندازی کسب و کارهای نو وجود ندارد.

کارآفرینی در صنعت برق کم رنگ بوده و استارتاپ های برقی محدودی داریم. می توان از مهندسی برق در حوزه های فناوری اطلاعات، اینترنت اشیاء، انرژی های تجدیدپذیر و… استفاده کرد و با ممزوج کردن برق با دیگر رشته ها به ایجاد کسب و کارهای جدید توجه کرد.

شرکت‌ها و بنگاه‌های صنعت برق شامل ۱۶ شرکت برق منطقه‌ای، ۴۰ شرکت توزیع برق و ۱۱۰۰ واحد نیروگاهی و تولید برق است که ۶۰ شرکت مهندسی در بخش برق منطقه‌ای، ۱۳۰ شرکت پیمانکاری در بخش توزیع برق و ۵۵۰ شرکت در بخش نیروگاه فعالیت می‌کنند. ضمن آنکه این صنعت، هفت درصد اشتغال در کل صنعت را به خود اختصاص داده است. لذا با فعال شدن صنعت برق بخش قابل توجهی از اشتغال را می توان در این صنعت زیربنایی جستجو کرد.

البته معاون وزیر نیرو این میزان را حدود ۱۰ درصد عنوان کرده است و گفت: آهنگ ایجاد اشتغال در کشور باید حدود یک میلیون شغل در سال باشد و در صنعت آب و برق با فعال شدن بخش غیر دولتی امکان اشتغال زایی دستکم یک صد هزار نفر در سال فراهم خواهد شد.

این صنعت می تواند موتور محرکه اشتغال در کشور باشد.

منبع : http://barghnews.com


پاسخ پاور پلن به مطلب سایت http://barghnews.com  

شما با این مطلبتون الان  نمک به زخم زدین یا  مثلا اومدین  سنگی رو بردارین؟

یادتون رفته  سال ۸۸  اومدین  و معلم های فرهنگی … رو گذاشتین  توی دانشگاه های دولتی
ادامه تحصیل دادن  تا حقوق بیشتری داشته باشن و بچه های به قول خودتون باکیفیت رو انداختین توی غیر انتفاعی های بی کیفیت، با استاتید در پید که خودشون  دانشجوی بیکار برقی بودن که از بیکاری اومده بودن تدریس کنن

بعد  بچه های دانشگاه  های دولتی مثل منتظری مشهد  با رتبه  ۷۰  رفتن  غیر انتفاعی، شما به اون ها میگین  “ضعیف و بی کیفیت

خوب  حقشون رو ضایع کردند / اگر آموزش های خوبی می دادند و عین آدمی زاد  بعد از آموزش مستقیم میرفتن  سر کار این وضعیت  حقوق ۷۰۰ تومن رو انتخاب نمی کردند.

الان  توی دانشگاه علوم پزشکی طرف میاد بلد نیست  سیستم رو روشن کنه  داره  یک میلیون و هفتصد حقوق می گیره…

خدماتی توی بیمارستان ها  دارن یک میلیون و پونصد حقوق می گیرن

بعد آگهی می زنن :   نیازمند مهندس برق هستیم + PLC بلد باشه+ زبان بلد باشه + ۵ سال میخوان – شیفت وایسته-حقوق هم قانون کار   – مزایا هم نداره

شما خودتون قبول دارید که مسئول این همه دانشجوی برق یا هر رشته دیگه مهندسی که بیکار هستند شما یید ؟

وزارت نیرو  آگهی زده  استخدام  ۹۶   بعد توی مشهد  ۲ نفر فقط استخدام می کنه
حداقل توی مشهد  ما ۱۰ هزار مهندس برق داریم که سر جاشون کار نمی کنند یا بیکارندموضوعات :
اخبار , استخدامی

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *