گالوانیزه سرد چیست و چه کاربردهایی دارد
گالوانیزه سرد چیست و چه کاربردهایی دارد

گالوانیزه سرد چیست و چه کاربردهایی دارد، گالوانیزه سرد، یکی از فرایندهای گالوانیزاسیون است که طی آن لایه‌ای از فلز روی بر فولاد اعمال می‌شود تا آن را در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم سازد. گالوانیزه کردن به دو روش گرم و سرد انجام می‌شود که این دو روش تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با روش گالوانیزه سرد بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

گالوانیزه سرد چیست؟

در ابتدای امر و پیش از توضیح این‌که گالوانیزه سرد چگونه انجام می‌شود، باید بگوییم گالوانیزه سرد چیست و چرا کاربرد دارد. کاربرد انواع ورق گالوانیزه بسیار بالاست، از این رو، استعلام قیمت از مراکز فروش ورق گالوانیزه در تعیین هزینه‌ها برای هر صنعتی الزامی است.

در حقیقت، یکی از روش‌های تولید ورق گالوانیزه، لوله گالوانیزه سرد و سایر مقاطع فولادی مشابه، گالوانیزاسیون سرد است. این روش، به منظور اعمال یک لایه فلز زینک یا روی، بر این مقاطع انجام می‌شود. روی، فلزی است که می‌تواند جلوی خوردگی فولاد در مقابل رطوبت بایستد و از این طریق از آن محافظت کند. در حقیقت در این فرایند، روی به آند فدا شونده تبدیل می‌شود و در اثر خورده شدن، از اکسیداسیون فولاد جلوگیری می‌کند.

فرایند گالوانیزه کردن سرد که با نام الکتروگالوانیزاسیون نیز شناخته می‌شود، نوعی روش بر مبنای الکترولیز است که در آن از الکترولیت حاوی آب و نمک روی یا نمک روی و اسید استفاده می‌شود. با اسپری کردن این الکترولیت بر فلز، لایه‌ای سطح فلز را می‌پوشاند که ضخامت آن در حدود 25 میکرومتر است.

البته، به طور معمول عملیات گالوانیزه کردن سرد با کمک یک قلم موی رنگ آمیزی، یک پیستوله یا یک غلطک نیز انجام می‌شود. ضمن این‌که، نحوه گالوانیزه سرد نیازمند عملیات پرداخت سطحی ویژه و خاصی نیست.

کاربرد گالوانیزه سرد

در پوشش گالوانیزه سرد، لایه روی، ضخامت خاصی دارد. از این رو نمی‌توان آن را همانند گالوانیزه گرم در همه جا مورد استفاده قرار داد. اگرچه، 25 میکرون نیز ضخامت کمی نیست و برای حفاظت از سطح کافی است اما به طور کلی باید در نظر داشت که در مقابل نوع گرم، کاربردهای این فرایند محدودتر است.

صنعت خودرو، صنعت تولید توری مرغی، تهیه پیچ و مهره، ساخت ورق‌های رنگی و شیروانی از جمله صنایع پرکاربرد گالوانیزه سرد محسوب می‌شوند. در صنعت خودرو، ورق فولادی جایگاه ویژه‌ای دارد. از این رو به عنوان یکی از مواد اولیه مهم، قیمت ورق، عاملی موثر در تعیین قیمت خودرو خواهد بود.

به همین ترتیب، از آن‌جایی که گالوانیزه سرد کاربردهایی در ساختار پل‌ها، مخازن، لوله‌های گلخانه‌ای، شاسی‌های خوردوهای سنگین و سبک، خطوط انتقال نیرو، زیرساخت‌های فلزی و شناورهای آبی یا دریایی دارد، قیمت آن مهم خواهد شد. به عنوان مثال، در تجهیزات گلخانه‌ای، قیمت لوله گالوانیزه از جمله عوامل مهم و موثر به شمار می‌رود. کاربرد گالوانیزه سرد همچنین در پروژه‌های ساخت و تجهیزات نیروگاهی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بسیار بالا است.