نکات و مطالبی که در مورد پانل های HPL که باید بدانیم
نکات و مطالبی که در مورد پانل های HPL که باید بدانیم

نکات و مطالبی که در مورد پانل های HPL که باید بدانیم، در فرآیند تولید این پانل ها که به ورق های فرمیکا نیز معروف هستند، لایه های مختلف کاغذ کرافت و رویه نهایی پانل به رزین های ترموست آغشته شده و بعد از این که تحت فشار و دمای بالا قرار گرفتند به شکل پانل هایی متراکم با ساختار یکپارچه تبدیل می شوند. در نهایت لایه رویه و سطحی ورق های HPL با لایه ای ضد خش در طرح های متفاوت از جمله سنگی، چوبی و دیجیتال با رنگ های ساده و مرکب پوشانده می شوند. با این مقدمه در ادامه این نوشته به بررسی نکات و مطالبی پیرامون استفاده از پانل های HPL برای نما می پردازیم. با ما همراه باشید.

زیرسازی نمای اچ پی ال

به منظور نصب پانل های اچ پی ال، ابتدا باید زیرسازی بستر مناسبی برای این صفحات فراهم گردد. ام دی اف، تخته سه لا و تخته خرده چوب برای این کار مناسب می باشند، زیرا براساس سلولوز ساخته شده اند و ساختار آن ها شبیه به اچ پی ال می باشد. در برخی نماها، نصب صفحات اچ پی ال به بسترهای خاصی از جمله ورق فلز، تخته فلزی مایع و پنل های لانه زنبوری، نیاز دارد که این مواد به تکنیک های باندینگ و ساخت خاص احتیاج دارند. فلزات در مقایسه با دیگر ورقه های فشار بالا، به مراقبت بیشتری در خصوص انتخاب بستر و چسب دارند. به منظور دستیابی به نتایج بهتر، زیربست ها باید صاف و یکدست باشند.

چسب های مورد استفاده در این نما انواع مختلفی دارند، اما بهترین نتایج معمولا با چسب PVA حاصل می شود که به مرور زمان کوچک نمی شود. این نوع چسب سطوح را به طور کامل پوشش می دهد و بی نظمی های احتمالی که ممکن است در سطح بوجود آیند را به حداقل می رساند.

کارایی صفحات اچ پی ال در برابر آتش سوزی

صفحات اچ پی ال از مقاوم ترین متریال های نماکاری در برابر آتش سوزی محسوب می شوند. این پنل ها دارای دو نوع استاندارد برای دسته بندی مقاومت در برابر آتش می باشند، نوع صفر و نوع یک. 

در نوع صفر یا معمولی، پانل های اچ پی ال دوام و مقاومت بالایی را در برابر آتش از خود نشان می دهند. پنل های نوع صفر از متریال ارگانیک حاصل شده اند و به طور طبیعی در برابر آتش مقاوم می باشند.

در نوع دوم یعنی سطح استاندارد شماره یک، مواد افزودنی به پنل های اچ پی ال اضافه می شود که سبب مقاوم تر شدن این متریال در برابر آتش سوزی می شود. از این نوع پنل ها در نماهای بسیار خاص که به مقاومت بالایی نیاز دارند، استفاده می گردد؛ مانند کارخانجات و یا انبارهای نگهداری مواد اشتعال زا.

تمیزکاری و نگهداری نمای اچ پی ال

  • برای شستشوی این نما، محلول های خانگی را در آب رقیق کرده و سپس برای تمیزکاری استفاده نمایید.
  • از شستشوی نما با مواد شیمیایی ناشناخته یا تند اجتناب کنید.
  • برای تمیز کردن این نوع نما از پارچه هایی نرم و تمیز استفاده کنید تا به سطح پانل آسیبی وارد نشود.
  • به هیچ عنوان از پشم شیشه، اسکاج، گونی یا هر شی زبر و خشنی که ممکن است سبب آسیب به نما شود، استفاده نکنید.
  • پس از اتمام کار تمیزکاری با آب و صابون، سطح نما را به خوبی با آب، تمیز کنید و اجازه دهید تا نما به طور طبیعی خشک گردد.
  • از تمیز کردن پنل های نما با استفاده از دستگاه های پمپاژ آب با فشار بالا اجتناب کنید، زیرا ممکن است سبب آسیب دیدگی سطح نما گردد.