نقطه کانونی (فوکال پوینت) در چیدمان منزل به چه معناست
نقطه کانونی (فوکال پوینت) در چیدمان منزل به چه معناست

نقطه کانونی (فوکال پوینت) در چیدمان منزل به چه معناست، معماران هنگام طراحی پلان خانه ها نقطه فوکال پوینت و یا کانونی را در نظر گرفته و طبق آن طراحی می کنند. وقتی وارد یک فضا می شویم اولین چیزی که توجه ما را به آن جلب می کند نقاط کانونی آن فضا می باشد. با توجه به سلیقه افراد نقطه کانونی متفاوت بوده، ماننده استفاده از یک تابلوی اثر هنری و یا استفاده از کاشی و یا تابلو های بزرگ بر روی دیوار. به طور معمول نقطه کانونی رو به روی ورودی اصلی در هر فضایی قرار دارد. که هر شخصی با ورود به آن فضا جذب آن می شود که این باعث ایجاد حس نظم و جلوگیری از سردرگمی در خانه می شود و در واقع هویت فضای شما به راحتی به آن شخص انتقال پیدا می کند.

با توجه به اینکه نقطه کانونی در خانه مهم ترین قسمت آن می باشد اما لازم نیست همه ی چیدمان وسایل مثل مبلمان به سمت آن فضا چیده شود. همچنین برخی فضا ها می توانند چند نقطه کانونی نیز داشته باشد.

انواع نقاط کانونی محبوب در طراحی خانه ها

  • شومینه
  • پنجره
  • تلویزیون
  • مبلمان
  • اثر هنری
  • دیوار های ویژه

پس از تعیین نقطه کانونی مرحله بعدی طراحی وسایل اطراف آن است که به برجسته سازی نقطه کانونی در فضا کمک می کند و باعث زیبا تر شدن فضای شما می شود.

چیدمان مبلمان

اگر نقطه کانونی شما در اتاق شومینه باشد چیدمان مبلمان و صندلی ها می بایست در اطراف آن قرار گرفته تا به برجسته سازی نقطه کانونی کمک کنند.

نقطه کانونی پنجره

اگر نقطه کانونی شما در فضا پنجره یا نمای بیرونی باشد انتخاب پرده مناسب می تواند توجه بیشتری را جلب کند. همچنین انتخاب طرح و رنگ مناسب برای پرده ها می تواند رنگ جذاب و گرمی را به اتاق شما منتقل کند.

آثار هنری

این سبک برای افرادی که به آثار هنری علاقه دارند می تواند انتخاب مناسبی باشد. در استفاده از تابلو های هنری برای متمایز کردن آن قسمت می توان از نور پردازی های ویژه نیز استفاده نمود. برای چیدمان وسایل خانه پیرامون تابلو های هنری از یک یا دو رنگ از آن تابلو ها استفاده کنید تا فضای شما و نقطه کانونی تابلو در اتاق زیبا تر نشان داده شود.

رنگ های متضاد

یکی دیگر از راههای موثر برای برجسته سازی نقطه کانونی استفاده از رنگ های متضاد است. یعنی با استفاده از رنگ های متفاوت وسایل جلوه ای بیشتر و بهتری از خود به نمایش می گذارند.

نورپردازی

نورپردازی مناسب می تواند همه ی چیدمان خانه را تحت تاثیر قرار دهد.