فرانک لویید رایت (Frank Lloyd Wright)، یکی از مطرح ترین و معروف ترین معماران مطرح جهان
فرانک لویید رایت (Frank Lloyd Wright)، یکی از مطرح ترین و معروف ترین معماران مطرح جهان

فرانک لویید رایت (Frank Lloyd Wright)، یکی از مطرح ترین و معروف ترین معماران مطرح جهان، احتمالاً یکی از اولین آرزوهای کودکی که آرزوی معمار شدن دارد یا معماری که اولین طرح خود را می‌کشد این است که ابتدا خانه خود را طراحی کند. نام معماران خارجی زیادی در دنیای معماری ثبت‌شده است که خانه‌های خودشان را طراحی کرده‌اند، ازجمله معماران مطرح دنیا می‌توان فرانک لویید رایت و والتر گروپیوس و فیلیپ جانسون و … نام برد. 

فرانک لویید رایت (Frank Lloyd Wright)

معمولاً نام معماران مطرح خارجی مشهور را به‌اندازه دیگر هنرمندان مشهور مثل نقاشان نمی‌دانیم. با این‌حال کار آن‌ها در بلندمدت تأثیر بیشتری بر ما می‌گذارد. در طول زندگی این ساختمان‌ها هستند که به شکل خانه، محل کار و محل بازی به‌عنوان سرپناه ما بوده و از ما محافظت می‌کنند و معماری هنری است که اساساً در زندگی همه‌ی ما وجود دارد. حتی اگر ما در هیچ‌یک از ساختمان‌های طراحی‌شده توسط معماران خارجی مشهور پا نگذاشته باشیم اما در بسیاری از موارد تحت تأثیر ساختار آن قرارگرفته‌ایم.

  • فرانک لویید رایت یکی از مشهورترین پیشگامان معماری آمریکایی، طراح داخلی، نویسنده و معلم بود که بیش از ۱۰۰۰ ساختار را طراحی کرده است و ۵۳۲ مورد از آن‌ها تکمیل‌شده است.
  • وی خانه و استودیو فرانک لویید رایت را در Oak پارک ایلینوی بناکرده است که به همراه همسر و شش فرزندش در آن زندگی می‌کردند.
  • فرانک لویید رایت معتقد بود که طراحی سازه‌هایی که در هماهنگی با بشریت و محیط آن قرار دارد فلسفه‌ای است که او آن را معماری ارگانیک نام‌گذاری کرده است.
  • فرانک لویید رایت تازه­‌کار در سال 1889 زمانی که تنها 22 سال داشت از کارفرمای خود لویز سالیوان(Louis Sullivan) وامی به مبلغ 5000 دلار دریافت کرد تا بتواند خانه و استودیو خود را بسازد. بعدها زمانی که فرانک لویید رایت معماری خود را آغاز کرد استودیو را به طراحی ساختمان اضافه کرده است.
  • این خانه از سال ۱۹۰۹ تا به امروز به‌عنوان یک نشانه ملی و تاریخی نگهداری شده و به زندگی خود ادامه می‌دهد.
  • فرانک لویید رایت معماری را با نام “هنر مادری” این‌گونه توضیح می‌دهد:”ما بدون یک سبک معماری از خودمان روح تمدنمان را در خود نداریم”.
  • فرانک لویید رایت بیان می‌کند که درواقع ساختمان‌ها یک ضرورت عملی و بیانی هنری از یک فرهنگ است. معماران مطرح نه‌تنها تمدن را می‌سازند بلکه آن را زیباتر نیز می‌کنند.
  • فرانک لویید رایت علاوه بر خانه‌هایی که برای خود ساخته است بسیاری از دفاتر، کلیساها، مدارس، برج‌ها، هتل‌ها، موزه‌ها و دیگر سازه‌ها را نیز طراحی کرده است.
  • او اغلب عناصر داخلی ساختمان‌ها نظیر مبلمان و سایر لوازم آن‌ها را نیز خودش طراحی می‌کرد. فرانک لویید رایت ۲۰ کتاب و مقالات بسیاری درزمینه معماری نوشته است و به‌عنوان یک مدرس محبوب در ایالات‌متحده آمریکا و اروپا شناخته‌شده است.
  • وی در ۸ ژوئن ۱۸۶۷ میلادی متولدشده و در نهم آوریل ۱۹۵۹ جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.