در هنگام استفاده از صفحات برش به چه نکاتی ایمنی باید توجه کرد؟
در هنگام استفاده از صفحات برش به چه نکاتی ایمنی باید توجه کرد؟

در هنگام استفاده از صفحات برش به چه نکاتی ایمنی باید توجه کرد؟، برای صنعت چوب یک نوع صفحه برش، برای آهن یک نوع، و برای هر نوع وسیله دیگر نیز یک نوع خاصی از این صفحات برشی ساخته شده تا هر فردی در زمینه کاری خود بتواند به سادگی آن ها را برشکاری کند. به این ترتیب بر اساس سختی سطوح پیش روی شما صفحه برش مورد نیازتان نیز تغییر می کند. 

ضخامت صفحات برشی:

یکی از آیتم‌هایی که در نوع برش و میزان دقت آن تاثیر گذار است، ضخامت صفحه برش می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت هرچه ضخامت یک صفحه برش کمتر باشد، عملیات برش سریعتر انجام می‌شود و دلیل آن سطح مقطع کوچکتر دیسک و اصطکاک کمتری است که با قطعه کار ایجاد می‌کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از صفحات برشی نازک‌تر این است که در محل برش، دما به میزان کمتری افزایش یافته و جرقه کمتری تولید می‌شود. البته در مقابل این مزایا هرچه ضخامت کمتر باشد، استحکام و مقاومت ابزار در مقابل شکستن و خرد شدن نیز کاهش می‌یابد.

بر اساس استانداردهای گذشته، ضخامت مناسب صفحات برشی ۳ میلی‌متر تعیین شده بود. این میزان ضخامت، هم الزامات ایمنی را به همراه دارد و هم باعث می‌شود تا عملیات برش به بهترین نحو انجام شود. البته امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، ضخامت صفحه‌های برشی در یک دامنه مشخص از ۱ تا ۳ میلی‌متر تعریف شده است.

پیشرفت در صنعت تولید صفحه برش باعث شده تا گزینه‌های متنوع‌تری از این محصولات در بازار موجود شوند و هر کدام کاربرد خاص خود را داشته باشند. این تنوع در محصول، باعث شده تا صفحات برشی در موقعیت‌ها و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.

نکات ایمنی در استفاده از صفحه برش:

بعد از آنکه دریافتیم صفحه برش چیست و انواع آن کدام است، لازم است در هنگام استفاده از این وسیله، نکات ایمنی زیر را در نظر بگیرید:

  1. از دیسک فرز مناسب دستگاه خود استفاده کنید.
  2. در هنگام برش و ساییدن سطوح، از ضربه زدن های ناگهانی خودداری کنید.
  3. برای هر سطح از صفحه فرز مناسب استفاده کنید.
  4. در هنگام استفاده از دستگاه سنگ فرز، از وسایل ایمنی همچون دستکش ایمنی، عینک، محافظ گوش و … استفاده کنید.
  5. از بیشتر سفت کردن پیچ نصب صفحه خودداری کنید.
  6. تجهیزات ایمنی نصب شده بر روی سنگ فرز را از آن جدا نکنید.
  7. به هیچ عنوان از صفحات ترک خورده استفاده نکنید.
  8. در هنگام کار، به میزان دور دستگاه و میزان دور صفحه برش توجه داشته باشید.