آشنایی با سبک هوگه، سبکی در طراحی دکوراسیون داخلی
آشنایی با سبک هوگه، سبکی در طراحی دکوراسیون داخلی

آشنایی با سبک هوگه، سبکی در طراحی دکوراسیون داخلی، هوگه کلمه ای دانمارکی به معنای حالتی از آرامش، آسایش و راحتی است که باعث احساس رضایت و رفاه می شود. دانمارکی ها برای رهایی از احساس افسردگی ناشی از آب و هوای سرد، تاریک و کسالت آور این سبک را ایجاد کرده اند. هوگه که به عنوان یک سبک زندگی نیز می باشد به معنای آگاهی و لذت بردن از خوشی های کوچک و لحظه حال است. تعریف دیگر هوگه به معنای هنر ایجاد صمیمیت در خانه، با خود، دوستان و خانواده است. از هوگه به عنوان یک احساس نیز یاد می شود. برای تعریف هوگه کلمه ی خاصی وجود ندارد. اما از چند کلمه برای توصیف آن می توان استفاده کرد مانند آرامش، رضایت، امنیت سادگی، شادی.

چگونه می توان سبک هوگه را در خانه استفاده کرد

در این قسمت به تجزیه و تحلیل نکات سبک هوگه برای درک بهتر حس آن می پردازیم.

ایجاد حس آرامش

هوگه در واقع شامل هر چیزی که باعث آرامش می شود است برای آوردن این حس به خانه ابتدا می بایست از رنگ های خنثی استفاده کرد. در این چیدمان می توانیم از رنگ های روشن و نور طبیعی استفاده کنیم اما برای روح دادن به دکور خانه و جلوگیری از احساس بی حالی از ترکیب رنگ های قهوه ای نیز استفاده می کنیم تا به ایجاد حس آرامش در اتاق کمک کند.

جنس وسایل استفاده شده در چیدمان

برای چیدمان یک خانه به سبک هوگه می بایست از وسایل چوبی طبیعی برای ایجاد حس گرمی و تازگی خانه های روستایی استفاده کنیم. اما باید در انتخاب این وسایل به راحتی آن ها نیز توجه کنیم. استفاده از بالشتک های مخملی گلیم های دستبافت، سبد های حصیری و… به ایجاد حس گرمی، تازگی، لطافت و آرامش کمک می کند.

سادگی در چیدمان

در انتخاب قفسه های کتاب، بوفه و وسایل خانه سعی کنید از وسایل ساده و غیرشلوغ استفاده کنید. انتخاب این وسایل در خانه باعث ایجاد لذت و آرامش می شود. برای مثال می توانید از کتاب، گیاه، سبد های حصیری برای قرار دادن وسایل، این سادگی نه تنها به زیبایی دانمارکی و مینیمالیستی کمک می کند بلکه با رعایت نظم و جلوگیری از بی نظمی فضای شما باعث آرامش می شود.

یکی دیگر از نکات قابل توجه، راحتی وسایل می باشد برای مثال از پاف کنار مبل برای راحتی بهتر و قرار دادن پاها روی آن استفاده کنید. یک سینی برای قرار دادن لیوان و یا فنجان قهوه و هر چیز دیگری که به راحتی شما در خانه کمک می کند.

ایجاد برخی فضا ها در خانه

در سبک هوگه استفاده از شومینه و شمع از نکات مهم تزیین خانه می باشد. شومینه باعث ایجاد محیطی دنج و گرم می شود. اما گاهی افراد به دلیل دود شومینه و کثیفی آن، علاقه ای به داشتن شومینه در خانه ندارند. در این حالت می توانیم از مجموعه ای از شمع ها به عنوان شبه شومینه برای ایجاد فضایی دنج استفاده کرد.

ایجاد فضایی برای دور هم جمع شدن

از نکات اصلی خانه به سبک هوگه ایجاد فضایی مناسب برای دورهم جمع شدن و غذا خوردن می باشد در نتیجه داشتن میز ناهارخوری در خانه اط ضروریات این سبک می باشد اما اینکه جنس میز و مدل آن نیز چگونه باشد اهمیت زیادی دارد. انتخاب میز ناهارخوری نیز مانند سایر وسایل خانه باید از سادگی مخصوص این سبک برخوردار باشد. برای تزیین روی میز نیز مانند سایر بخش های خانه از شمع و گلدان می توان استفاده کرد.