آشنایی با انواع بتن اکسپوز کاربردی در صنعت ساختمان
آشنایی با انواع بتن اکسپوز کاربردی در صنعت ساختمان

آشنایی با انواع بتن اکسپوز کاربردی در صنعت ساختمان، صنعت مصالح ساختمانی همواره رو به پیشرفت است و متریال های جدیدی را برای بالاتر بردن کیفیت ساخت و ساز به بازار عرضه می کند. انواع مصالح پیش ساخته از جمله سنگ فرش بتنی ، مبلمان بتنی و پله بتنی در حال حاضر تولید و اجرا می شوند. سبکی دیگر از این مصالح، بتن اکسپوز است که به آن بتن نما گفته می شود. 

انواع بتن اکسپوز

در این بخش قصد داریم که شما را با گونه های مختلف و متنوع این محصول آشنا سازیم که شما با توجه با نیاز و سلیقه خود بتوانید نمونه مناسب این محصول را برای خود انتخاب نمایید. این تنوع بر حسب جلوه بیرونی بتن نما عبارت است از:

نمای بتنی با طرح چوب

این محصول را می توان توسط قالب های چوبی شکل دار تولید کرد.

نمای بتنی با طرح کاشی یا پارچه

برای آنکه بتوانید نمای بتن اکسپوز خود را به شکل کاشی درآورید، لازم است از قطعاتی در اندازه های کوچک استفاده کنید که هم کاملا صیقلی باشند و هم ضخامت کمی داشته باشند. به علاوه اگر بخواهید محصول نهایی دارای طرح پارچه ای باشد، لازم است قالب هایی را به این منظور طراحی نمایید. هنگام استفاده از قالب ها به دو نکته باید توجه کنیم. اولا قالب ها باید کاملا سالم باشند تا شکل نهایی زیبایی خود را از دست ندهد و ثانیا به خوبی روغن کاری شوند که پس از عمل آوری بتوان قطعات بتنی را به راحتی از آن جدا کرد.

بتن اکسپوز صیقل داده شده

جهت تهیه این نمای زیبا موارد زیر را باید لحاظ نمود:

  • استفاده از قالب هایی با جنس PVC یا ABS که دارای سطحی صیقلی باشند.
  • استفاده از ریزدانه هایی با ابعاد کوچک در ساخت بتن اکسپوز
  • استفاده از ابزارهایی مانند ساب زن و یا براش زدن که بتوانیم سطحی صیقلی به این محصول ببخشیم.

بتن شسته شده یا واش بتن (washed concrete)

برای تولید این محصول کافی است که سطح بتن توسط آب با فشار معین شستشو داده شود. این کار سبب می شود که سنگدانه های بتنی در سطح آن ظاهر شوند و جلوه ای زیبا به نمای بتنی ساختمان شما خواهد بخشید. 

بتن اکسپوز رنگی

آخرین نوع از این محصول که در این نوشته خدمتتان معرفی خواهیم کرد، بتن نمای رنگی است. به دلیل وجود قابلیت اضافه کردن رنگدانه ها، این امکان برای شما وجود دارد که از بتن جهت پوشش نمای ساختمان خود استفاده کنید و از مزایای آن بهره مند گردید، هرچند به جای رنگ اصلی بتن، آن را به رنگ دیگری که همخوانی بیشتری با نمای ساختمان شما دارد، رنگ آمیزی نمایید.